Do tržní sítě České republiky se v posledních 2 letech dostávají předměty pro styk s potravinami vyrobené z plastů, do kterých se přidává bambus či jiná „přírodní“ látka. Pro běžného spotřebitele nejsou snadno identifikovatelné jako výrobky z plastu, jelikož jsou často nazývány „přírodními“, „ekologickými“, „biologicky snadno rozložitelnými“ či „šetrnými k životnímu prostředí“. Jde o různé typy kuchyňského nádobí nebo pomůcky pro domácnost, které jsou určeny pro opakované použití – například talíře, misky, hrnečky, dětské servírovací sady či kelímky s víčky.
Mají podobný vzhled jako melaminové nádobí a obvykle se skládají z hlavní složky, kterou je polymerní melaminová pryskyřice – tedy plast a přísady, kterým může být bambus, kukuřice nebo i jiná obdobná složka přírodního původu, jež ve výrobku plní funkci plniva nebo jeho výztuhy. Tyto přírodní přísady ovšem mohou představovat zdravotní riziko, a to tehdy, když přispívají k tvorbě reakčních nebo rozkladných produktů a dále též tehdy, pokud bobtnají. Bobtnání a hydrolýza mají za následek uvolňování zdraví škodlivých látek (melaminu nebo formaldehydu) z materiálu do potravin.
Ani sami výrobci a dovozci předmětů, vyrobených z melaminové pryskyřice a bambusových vláken, mnohdy nepovažují tyto materiály za plast – ať již záměrně, omylem nebo z nedostatku znalostí. Důsledkem toho se často neprovádí důkladné posouzení nezávadnosti těchto výrobků ve vztahu k hygienickým limitům platných předpisů Evropské unie a k lidskému zdraví.
V systému rychlého varování (RASFF) se za poslední roky vyskytla řada oznámení týkajících se bambusových melaminových výrobků určených pro styk s potravinami, kdy uvolňování melaminu a formaldehydu do potravin bylo výrazně vyšší, než povolují limity legislativy evropského společenství. Tato zjištění vedla k okamžitému stažení těchto výrobků z evropského trhu.
KHS Pardubického kraje se v první polovině letošního roku zaměřila právě na tyto „ekologicky se tvářící“ plastové výrobky s podílem biomasy. Laboratorními rozbory nechala ověřit jejich kvalitu a hygienickou nezávadnost. Takto bylo odebráno a laboratorně testováno 7 druhů kuchyňského nádobí. Z tohoto počtu 1 druh nevyhověly hygienickým limitům obsahem formaldehydu. Zachycené nevyhovující výrobky byly vyhlášeny Ministerstvem zdravotnictví ČR jako nebezpečné a jejich dodavatelé je museli stáhnout z českého trhu.
Bambusový Termo hrnek s víčkem – motiv růžový plameňák, Möbelix, EAN: 9008808107434
Laboratorní vyšetření: formaldehyd, Melamin, PAA – výsledek vyhověl legislativním požadavkům
Bambusový hrnek – motiv zebra Dm Drogerie, EAN: 4010355517708
Laboratorní vyšetření: formaldehyd, melamin, PAA – výsledek vyhověl legislativním požadavkům
Bambusový termo hrnek – motiv ananas, zelené silikonové víčko, Hypermarket Albert, Art. No.: 101847, EAN: 4029811385782
Laboratorní vyšetření: formaldehyd 114 mg/kg simulantu (limit 15 mg/kg simulantu) výsledek nevyhověl legislativním požadavkům
Více informací k problematice nebezpečných výrobků pro lidské zdraví najdete na:
www.mzcr.cz v části Nebezpečné výrobky
www.szu.cz v sekci Témata zdraví a bezpečnost.
Dne 31.7.2019
RNDr. Leona Vařechová, metodik pro předměty běžného užívání na KHS Pardubického kraje