Často se nás ptáte
Zvolte téma dotazu dle odboru KHS v záhlaví.
Přírodní koupaliště provozovaná na povrchových vodách – významné koupací oblasti které nemají provozovatele, ale které využívá ke koupání větší počet osob, jsou zařazeny na seznam sledovaných míst dle vyhlášky č. 159/2003 Sb., kterou se stanoví povrchové vody využívané ke koupání osob, ve znění vyhlášky č. 152/2008 Sb. Povinnost sledovat jakost vody ke koupání má příslušná krajská hygienická stanice. Každý rok se schvaluje monitorovací kalendář ke stanovení dat jednotlivých odběrů a ukazatelů, který je vyvěšen na stránkách příslušné krajské hygienické stanice. První vzorek vody se odebírá před zahájením koupací sezóny. Další odběry jsou rozloženy rovnoměrně v průběhu celé koupací sezóny (4 x za sezónu). Pokud je zvýšená pravděpodobnost rozmožení sinic u sledovaného přírodního koupaliště, provádí se odběr vzorků vody s četností 1 x za 14 dní v průběhu celé koupací sezóny. Příslušná krajská hygienická stanice po obdržení protokolu o výsledcích rozboru vody následně kvalitu vody vyhodnotí a výsledky zveřejní na svých stránkách v sekci KOUPACÍ VODY, u kterých je připojena legenda znečištění s barevným označením. Pokud příslušná KHS vyhodnotí znečištění vody jako nebezpečné ke koupání informuje veřejnost pomocí informačních tabulí poblíž koupacích vod případně i způsobem umožňujícím dálkový přístup. Jakost koupacích vod sledovaných KHS v celé České republice je uveřejňována na stránkách www.koupacivody.cz.
Důležité je, ještě před zakoupením daného přístroje, zjistit, zdali se jedná opravdu o kosmetický přístroj a projednat daný přístroj s pracovníky KHS, kteří se těmito přístroji zabývají. Používání kosmetických přístrojů se uvádí do provozního řádu. V provozním řádu je nutné uvést vždy konkrétní označení (typ přístroje), dále vše, co je možné přístrojem provádět a upřesnit co z toho budete provádět a co ne (ne vždy se jedná o úkon, který lze provádět v rámci kosmetických služeb). Také je potřebné zmínit kontraindikace k danému přístroji. K posouzení přístroje je nutné na KHS předložit Prohlášení o shodě, návod k použití v českém jazyce a certifikát o zaškolení.
Problematiku řeší § 8 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Ohlašovací povinnost má osoba, která přijala děti na zotavovací akci = pořádající osoba. Pořádající osobou může být osoba právnická, fyzická osoba podnikající nebo fyzická osoba. Ohlášení s uvedením potřebných údajů (dle § 8 odst. 3 zákona) se provádí na příslušnou krajskou hygienickou stanici v místě konání akce.
Ohlášení mohou pořádající osoby provést na KHS Pardubického kraje takto:
- do datové schránky KHS
- přes veřejnou část registrů hygienické služby:
https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/SZD/DetskaRekreace/login - fyzické osoby (bez IČO) i e-mailem na elektronickou podatelnu KHS
V případě ohlášení zotavovací akce do datové schránky KHS Pardubického kraje nebo e-mailem využijte formuláře z webových stránek KHS: Ohlášení konání zotavovací akce pro děti a Ohlášení zotavovací akce pořádané fyzickou osobou.
Zotavovací akcí se rozumí organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů, jehož účelem je posílit zdraví dětí, zvýšit jejich tělesnou zdatnost, popřípadě i získat specifické znalosti nebo dovednosti. Za dítě do 15 let se považuje i dítě, které v kalendářním roce, kdy je zotavovací akce pořádána, dovrší věk 15 let.
Dne 1. 7. 2024 vstoupila v platnost nová prováděcí vyhláška § 7 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a to vyhláška č. 160/2024 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých a dětských skupin.
Tato vyhláška již striktně nestanovuje prostorové požadavky pro školy a školská zařízení, jako např. podlahové plochy místností na dítě/žáka nebo počty zařizovacích předmětů na hygienických zařízeních vzhledem k počtu dětí/žáků. Rozhodovací kompetence jsou přeneseny na zřizovatele a ředitele škol a školských zařízení.
Orgán ochrany veřejného zdraví (KHS) jako dotčený orgán dle školského zákona i nadále vydává stanoviska k žádostem o zápis školy/školského zařízení do rejstříku škol a školských zařízení a k žádostem o změny v rejstříku škol a školských zařízení včetně změn kapacit ( = změn nejvyššího počtu osob, které lze v daných prostorách vzdělávat či jim poskytovat školské služby).
V návaznosti na přijetí nové právní úpravy, tj. vyhlášky č. 160/2024 Sb., však chybí orgánu ochrany veřejného zdraví pro stanovení počtu osob podzákonná právní úprava, kterou by KHS mohla uplatnit pro stanovení nejvyššího počtu osob, které lze v daných prostorách vzdělávat nebo jim poskytovat školské služby. Kapacitu si určuje a do žádosti navrhuje žadatel. Musí však zajistit splnění legislativních požadavků stanovených výše uvedenou vyhláškou.
Žádosti o stanoviska KHS Pardubického kraje k rejstříku škol a školských zařízení se podávají do datové schránky KHS. Můžete využít formulář žádosti na webových stránkách KHS: Žádost o stanovisko k rejstříku škol a školských zařízení.
připravujeme obsah
připravujeme obsah
připravujeme obsah
připravujeme obsah
Pokud jste nenalezli odpověď, pošlete nám prosím váš dotaz e-mailem na adresu elektronicka.podatelna@khspce.cz.