Výkon státního zdravotního dozoru* (běžný hygienický dozor) = kontrola plnění povinností podnikajících osob fyzických a právnických k ochraně veřejného zdraví, šetření stížností:
- požadavky na provedení pracovišť, včetně osvětlení, větrání, zajištění vyhovujících mikroklimatických podmínek na pracovišti, dodržování hygienických limitů pro fyzikální faktory, chemické škodliviny a prach v pracovním prostředí, ale i dodržení limitů pro fyzickou zátěž, naplnění ergonomických požadavků pro pracovní místo a pracoviště, dodržování zásad pro práce s biologickými činiteli, vybavení pracovišť sanitárními a pomocnými zařízeními, zásobování pracovišť vodou, práce s azbestem, apod.
- v oblasti ochrany zdraví při nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky (směsmi), biocidy
- vyjadřování se k oznámení práce s azbestem
- posuzování návrhů a oznámení o zařazení prací do kategorií a rozhodování o rizikových pracích
- kontrola zajištění pracovně-lékařských služeb
Do běžného hygienického dozoru dále patří:
- Na základě žádostí z příslušného pracovně-lékařského pracoviště provádí ověřování podmínek vzniku onemocnění pro účely posuzování nemocí z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání. V souvislosti s tím zajišťuje odběr vzorků a zajišťuje příslušné měření (např. jednostranné dlouhodobé zátěže, hluku, vibrací). Vydává vyjádření orgánu ochrany veřejného zdraví pro účely posuzování nemocí z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání.
- Vydávání osvědčení o odborné způsobilosti pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické
- Spolupracuje s ostatními správními úřady v oblasti ochrany zdraví (OIBP, ČBÚ, ČIŽP apod.)
- S využitím zákonných pravomocí uděluje sankce za porušení platných předpisů v oblasti ochrany zdraví při práci (dle zákona č. 258/2000 Sb., zákona č. 350/2011 Sb.)
Plněné úkoly dotčeného orgánu (preventivní hygienický dozor) = stanoviska a vyjádření z hledisek ochrany veřejného zdraví – součinnost se stavebními úřady a dalšími orgány státní správy:
- Posuzování projektů staveb k územnímu a stavebnímu řízení, ke změně užívání, k projektům k odstranění stavby, ke kolaudacím, vyjadřování k pasportu staveb (průmyslové a zemědělské objekty, administrativní budovy, obchodní budovy a ostatní stavby, kde jsou pracoviště)
- posuzování staveb se zdroji neionizujícího záření
- vydávání stanovisek k plánům letecké aplikace přípravků na ochranu rostlin
*Pozn.: Krajské hygienické stanice nemají vlastní laboratorní zázemí, potřebné analýzy a měření v rámci státního zdravotního dozoru jim na objednávku zajišťují příslušné Zdravotní ústavy (pro KHS Pardubického kraje Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem – Zkušební laboratoř Hradec Králové).