Pracovníci protiepidemického odboru plní úkoly státní správy v ochraně veřejného zdraví, včetně státního zdravotního dozoru v rozsahu oboru epidemiologie.
Protiepidemické oddělení
- Sleduje epidemiologickou situaci na území Pardubického kraje v návaznosti na epidemiologickou situaci v celé ČR.
- Sleduje výskyt jednotlivých infekčních onemocnění, provádí jejich analýzu, sleduje trendy vyplývající ze surveillance nákaz (epidemiologické bdělosti).
- Provádí epidemiologické šetření při výskytu vybraných infekčních onemocnění v ohnisku nákazy a nařizuje provedení příslušných protiepidemických opatření.
- Provádí epidemiologické šetření a posuzování infekčních nemocí v souvislosti s výkonem povolání.
- Kontroluje provádění pravidelných očkování stanovených zákonem v rámci svého území, podílí se na metodickém vedení pracovníků orgánů ochrany veřejného zdraví a zdravotnických zařízení v problematice očkování, sleduje proočkovanost vybraných očkování.
- Provozuje informační epidemiologické systémy, které se týkají výskytu infekcí,vč. TBC a STD a drogové problematiky.
- Nařizuje mimořádná opatření při epidemiích či nebezpečí jejího vzniku a pokud to situace vyžaduje, spolupracuje při řešení mimořádných situací s orgány zapojenými do systému krizového řízení.
Dozorová činnost
- Schvaluje provozní řády a změny provozních řádů ve zdravotnických zařízeních a vybraných zařízeních sociálních služeb.
- Kontroluje dodržování hygienických zásad zdravotnickými zařízeními a vybranýmizařízeními sociálních služeb.
- Řídí a kontroluje úroveň činnosti na úseku dezinfekce, dezinsekce a deratizace.
Úkoly dotčeného orgánu (stanoviska a vyjádření z hledisek ochrany veřejného zdraví – součinnost se stavebními úřady a dalšími orgány státní správy):
- Zajišťuje preventivní dozor při výstavbě a rekonstrukci zdravotnických zařízení, vydává stanoviska k návrhům projektové dokumentace pro stavební řízení a k návrhům pro kolaudační řízení a k řízení o změně užívání staveb zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče.
- Řeší podněty a stížnosti v oblasti epidemiologie a DDD.
- Metodická, konzultační a osvětová činnost
- Usměrňuje činnost osob poskytujících péči v oblasti hygieny provozu ve zdravotnických zařízeních.
- Spolupracuje se Státním zdravotním ústavem Praha a se státní veterinární správou .
- Poskytuje informace pro veřejnost, týkající se ochrany veřejného zdraví z hlediska prevence infekčních onemocnění.
- Podílí se na odborné způsobilosti osob, provádějící činnost na úseku DDD.
*Pozn.: Krajské hygienické stanice nemají vlastní laboratorní zázemí, potřebné analýzy a měření v rámci státního zdravotního dozoru jim na objednávku zajišťují příslušné Zdravotní ústavy (pro KHS Pardubického kraje Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem – Zkušební laboratoř Hradec Králové).