Hodnocení a řízení zdravotních rizik se v různé podobě promítá do většiny činností pracovníků KHS. Obecně se jedná o proces, kterým se v konkrétních situacích hodnotí podstata a pravděpodobnost nepříznivých účinků působení různých škodlivých faktorů fyzikální, chemické či biologické povahy na zdraví lidí a přijímají opatření k eliminaci tohoto rizika. Rozsahem a náročností jde o rozmanitou činnost od každodenních úvah při posuzování nedostatků zjištěných při hygienických kontrolách až po složité posouzení závažných situací s výskytem škodlivých látek v prostředí.

Metodickým vedením v problematice hodnocení zdravotních rizik a složitějšími případy aplikace této metody se na KHS Pardubického kraje konkrétně zabývá MUDr. Bohumil Havel (územní pracoviště Svitavy) a Ing. Olga Krpatová (oddělení HOK Pardubice).

Dokumenty ke stažení

Z naší činnosti

Materiály z přednášek


Publikováno  

Zdraví 21  

V rámci programu zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva ČR „Zdraví pro všechny v 21. století“ se oddělení HRA podílelo na realizaci cíle 10 „Zdravé a bezpečné životní prostředí“. Náplní této činnosti byla hlavně identifikace hlavních zdravotních rizik z životního prostředí v Pardubickém kraji a návrh prioritních oblastí k jejich snižování. V komplexní podobě se tento program ve spolupráci s Krajským úřadem Pardubického kraje realizoval do roku 2010:

Poté byly aktivity KÚ utlumeny a KHS se zabývala realizací programu jen v rámci své vlastní činnosti. Na program Zdraví 21 v současné době navazuje Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí Zdraví 2020.

Konzultace – stanoviska a vyjádření

Pracovníci odboru HOK poskytují v rámci svých možností odborná stanoviska a vyjádření k vybraným otázkám a tématům v oblasti metodiky a aplikace metody hodnocení zdravotních rizik. V roce 2013 byla zpracována na žádost řešitele projektu TA „Souhrnná metodika pro hodnocení vlivů provozu silničních komunikací na obyvatele v okolí“ odborná stanoviska k třem hlavním problémovým okruhům hodnocení rizika hluku a imisí z dopravy:

Zpráva o zdraví obyvatel Pardubického kraje – vliv znečištění ovzduší

V rámci připravované zprávy o zdraví obyvatel Pardubického kraje jsme na základě údajů Českého hydrometeorologického ústavu z let 2008 – 2012 s použitím nejnovější metodiky WHO vyhodnotili zdravotní riziko znečištění ovzduší v některých městech Pardubického kraje:


Aktuality

  • Projekt WHO HRAPIE – nové vztahy expozice a účinku pro HRA znečištění ovzduší  

Koncem roku 2013 byla publikována zpráva s výstupy projektu evropské úřadovny WHO „Health Risk of Air Pollution in Europe“ (HRAPIE), realizovaného s podporou EU. Uvádí nové doporučené vztahy expozice a účinku pro cost-benefit analýzy znečištění ovzduší klíčovými polutanty. Pro potřebu hodnocení zdravotních rizik znečištění ovzduší umožňují aktualizaci doposud používané metodiky HIA z programu WHO CAFE (Clean Air for Europe) z roku 2005. Zpráva projektu je uvedena na webové stránce WHO na adrese:  http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0006/238956/Health-risks-of-air-pollution-in-Europe-HRAPIE-project,-Recommendations-for-concentrationresponse-functions-for-costbenefit-analysis-of-particulate-matter,-ozone-and-nitrogen-dioxide.pdf?ua=1

  • Dopravní hluk a riziko kardiovaskulárních onemocnění – souhrn současných poznatků

Komplexní pohled na kardiovaskulární riziko expozice dopravnímu hluku od vysvětlení fyziologických reakcí na hlukové podněty až ke kvantitativním vztahům expozice a účinku, odvozeným na základě nejnovějších meta-analýz epidemiologických studií, podává souhrnný článek předních expertů na hlukovou problematiku, nedávno publikovaný v European Heart Journal. Za zmínku stojí zejména snížení dosavadní předpokládané prahové hladiny hluku ze silniční dopravy pro riziko ischemické choroby srdeční a zdůraznění významu noční hlukové expozice. Cenná je i aktuální rozsáhlá bibliografie prací, vztahujících se k dané problematice. Článek je volně přístupný na adrese: http://eurheartj.oxfordjournals.org/content/early/2014/03/09/eurheartj.ehu030.full

  • HRA expozice hluku – příprava nové směrnice WHO

V rámci přípravy nové směrnice WHO pro hluk v životním prostředí v Evropě (WHO Environmental Noise Guidelines for the European Region) byla provedena systematická vyhodnocení publikovaných epidemiologické studií, zkoumajících různé účinky hluku na zdraví. Jejich cílem byla aktualizace existujících vztahů expozice a účinku a zhodnocení kvality jejich důkazů. Výsledky těchto kritických vyhodnocení, nejvíce užitečné pro HRA hluku, byly publikovány v loňském a letošním roce a jsou dostupné na těchto adresách:

WHO Environmental Noise Guidelines for the European Region: A systematic Review on Environmental Noise and Cardiovascular and Metabolic Effects: A Summary (http://www.mdpi.com/1660-4601/15/2/379)

WHO Environmental Noise Guidelines for the European Region: A systematic Review on Environmental Noise and Annoyance (http://www.mdpi.com/1660-4601/14/12/1539)

WHO Environmental Noise Guidelines for the European Region: A systematic Review on Environmental Noise and Effects on Sleep (http://www.mdpi.com/1660-4601/15/3/519)

  • Aktualizace autorizačního návodu SZÚ k HRA expozice chemickým látkám z pitné vody

Ke dni 16.4.2018 byl aktualizován AN 16/04 na verzi 5 a je k dispozici na adrese: http://www.szu.cz/uploads/documents/ska/autorizace/AN16_04_voda.pdfProti verzi 4 bylo upraveno hodnocení rizika manganu z pitné vody (už se nepřipočítává dietární přívod), aktualizovaly se referenční hodnoty a zdroje dat u některých pesticidů, nově se zařadil hexazinon a autorizované osoby jsou upozorněny na možnost využití novějších expozičních faktorů EPA pro některé citlivé skupiny populace a na správný vzorec výpočtu celoživotní průměrné dávky. Dodatečně byla ke dni 10.7.2018 doplněna referenční hodnota pro HRA uranu v případech dočasného stanovení mírnějšího hygienického limitu.

  • Nová směrnice WHO (WHO Environmental Noise Guidelines for the European Region) a její uplatnění v HRA expozice hluku

V říjnu 2018 byla vydána nová směrnice WHO pro hluk v životním prostředí v Evropě (http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0008/383921/noise-guidelines-eng.pdf?ua=1) Tato směrnice a její podkladové dokumenty představují současný vědecký rámec pro hodnocení zdravotních rizik hluku, avšak pro praktické uplatnění při charakterizaci rizika hluku se doporučený postup teprve vyvíjí. Výpočty kvantitativní charakterizace rizika proto zatím mohou být prováděny podle dosavadních postupů. Bližší informace je uvedena na webové stránce SZÚ: http://www.szu.cz/uploads/documents/ska/autorizace/informace_pro_hodnotitele_HRA_hluku.pdf


Další odkazy – Odbor hygieny obecné a komunální